Artykuły

Dla dzieci słabo słyszących

SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących ul. Grzymińska 6 w Szczecinie jest jednym z najstarszych ośrodków w Polsce, założonym w 1957 roku. Głównym jego celem jest praca nad rozwijaniem słuchu, mowy, wyrazistej artykulacji, żeby dzieci mówiły i rozumiały. Jest to dla nich najważniejsze, aby później samodzielnie dawać sobie radę w środowisku ludzi słyszących. Ośrodek dorobił się doskonale wykształconej kadry pedagogicznej, która potrafi nauczyć, zaciekawić i ukształtować młodego człowieka. Absolwenci ośrodka doskonale radzą sobie w życiu codziennym i utrzymują się z własnej pracy.
Ośrodek dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie rozwija się bardzo dynamicznie i stale poszerza ofertę edukacyjną. Dobrym uczniom dano szansę nauki na poziomie szkoły, kończącej się maturą. Wielu absolwentów kontynuuje naukę na studiach wyższych, m.in w ASP w Warszawie. Uczniowie mają także możliwość zdobycia zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Uczniowie zamiejscowi mieszkają w internacie, który przypomina dom rodzinny. To wielka ulga dla rodziców, którzy wiedzą, że ich dziecko jest bezpieczne i szczęśliwe - choć daleko od domu.
Dzięki ofiarności Lions Club Szczecin Rainbow Bridge nasz teren wzbogacił się o piękny, podświetlony ogród z m.in. wiśniami japońskimi, a wiosną zakwitły setki krokusów.
Pracownia chemiczna została wyposażona w kosztowny, znakomity zestaw chemiczny, którego zakupienie przekraczało możliwości szkoły. Teraz nawet słabsi uczniowie są zaciekawieni nauką tego przedmiotu - twierdzi nauczycielka chemii mgr Aldona Karcewicz.